Gizli Bahçe The K2 Shopping King Loui Sarai Aşkın Kokusunu Aldım Bir Anda Aşk Eğer Benimle Olsaydı Büyü Cindrella and Four Knights Hayat Işığım Love in the Moonlight Piyon Moon Lovers Scarlet Heart Ryeo Tutku Oyunları Serisi İzabel Şeytan Tüyü - Yakın Mesafe

As!'den_Koridor Yayınları_Polisiye/Gerilim Kitapları_İncelemesi

Efenim herkese merhabalar,
 
Bugün sizlerin karşısına farklı bir yazıyla çıktım.. Umarım beğenirsiniz. 


  @Koridor Yayınlarından çıkmış, okunmuş, okunacak ve merak edilen Polisiye Gerilim kitaplarını hep beraber inceleyelim istedim. Koridor Yayınlarının Polisiye / Gerilim diye bir gerçeği var. Hani şu fuarlarda stantlarına gittiğimizde her yerin beyaz kapak üzerine siyah tonların olduğu, şahane kitapların dizildiği stant. İşte bugünümü o kitapların bazılarını inclemeye ayırdım..

 Birileri Polisiye kitap çeşitlerinden mi muzdarip ! O zaman sizi böyle bir alalım. Zira hem bakmaya hemde okumaya doyamayacağımız polisiye kitap seri bereketi burada.
 

Daniel PALMER / GÖR-ME DUY-MA KONUŞ-MA  

Şu ana kadar yazarın GÖRme DUYma KONUŞma kitabını okudum (fark ettim ki çok büyük bir kayıp) ve kitaba tek kelimeyle bayılmıştım. Kitapla ilgili yorumuma BURADAN ulaşabilirsiniz.   Ne yapın edin mutlaka okuyun.    Yazarın ülkemizde çıkan diğer iki kitabı Panzehir ve Akıl Oyunları ise tarafımdan henüz okunmadı ama okuduğum yorumlar çok bekletmememi söylüyor. 

 Akıl Oyunları için bakın Tess ablamız neler söylemiş;  Kendisini durdurabilecek mi yoksa bu sonu olmayan akıl oyunlarına yenileri mi eklenecek? Çözebilmesi için halüsinasyonlar arasında tek bir gerçeğe ihtiyacı var ya da gerçeğe aykırı tek bir ayrıntıya.
"Umulmadık sürprizler ve zihninizi kurcalayacak oyunlarla dolu bir roman. Muhteşem bir yapıt."
Tess Gerritsen

Panzehir için  ise Publishers döktürmüş; "Palmer'ın yeni romanı sırtınızda öyle bir ürperti yaratıyor ki bu başka hiçbir şeyle kıyaslanamaz."
-Publishers Weekly-


 DAVE GURNEY SERİSİ

Hiç okumadığım ama gerek facebook sayfamdan gerekse de takip ettiğim başka sitelerden adını çokça duyduğum yazar John Verdon  ve kitaplarını sizlerle. 

İkizim @Rüya Kızdan aldığım bilgiler, okumamakla ne kadar büyük bir aptallık ettiğim yönünde ama istiyorum ki seriyi sakin kafayla sindire sindire okuyayım. Var böyle takıntılarım n'apayım..
 • Aklından Bir Sayı Tut ( Think Of A Number, 2011 )
 • Gözlerini Sımsıkı Kapat ( Shut Your Eyes Tight, 2012 )
 • Şeytanı Uyandırma ( Let the Devil Sleep, 2013 )
 • Peter Pan Ölmeli ( Peter Pan Must Die, 2014 )
 • Kurt Gölü ( Wolf Lake, 2016 )

Kitaplar ve Yazar Hakkında:  Dave Gurney serisi yayınlandığı 25 ülkede büyük ilgi topladı. Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli ve Kurt Gölü adlı romanlarıyla adından söz ettiren yazar, yarattığı seride kendi iç dünyasında da fırtınalar kopan, işkolik dedektif Gurney'in Amerika'da işlenmiş korkunç, esrarengiz ve büyük ses getiren cinayetleri başarılı şekilde çözümünü ele almaktadır.


Ken GRIMWOOD / Kayboluş , Sil Baştan ve Zaman Çarkı
 


Ken Grimwood ! Kendisi hakkında yazılan yorumlar harika.. Ülkemizde sadece 3 kitabı çıkmış olsa da devamının geleceğine inanıyorum.  

 
   • Kayboluş (Breakthrough, 1976)
 • Zaman Çarkı (Elise, 1979)
 • Two Plus Two, 1980
 • The Voice Outside, 1982
 • Sil Baştan (Replay, 1987)
 • Into the Deep, 1995

Bakın yazar hakkında ne söylenmiş;
“Grimwood olağanüstü gözlem yeteneği, üslubu ve orijinal kurgu yeteneğiyle benzerlerini fersah fersah gerilerde bırakıyor.”
 Dean Koontz;
 

Chev STEVENS / OBSESİFKitabın kapağına baktığımdan beridir "kelebek için üzülen bir tek ben miyim acaba" sorusu kapağı gördüğümden beridir aklımda.. 

Kitap hakkında: "Bu sadece bir kadının ortadan kayboluşunun değil, aynı zamanda kendine, bağımsızlığa, hayata dönüşünün de hikayesi. Işığın teninize iğne gibi battığını hissettirecek unutulmaz bir hikaye."
-Gillian Flynn, Kayıp Kız'ın yazarı-

Otuz iki yaşında bir emlakçı olan Annie O'Sullivan'ın kaçırıldığı gün, yapmayı planladığı üç şey vardı: Bir ev satmak, annesiyle son tartışmasını unutmak ve erkek arkadaşıyla akşamki randevusuna vaktinde yetişmek. O gün evi gezen fazla müşteri olmamıştı, ancak son ziyaretçisi kapıda belirdiğinde o günün şanslı günü olduğunu düşündü.

Annie bir psikopat tarafından kaçırılıp çok uzak bir dağ kulübesinde alıkonulduğu bir yılı aşkın bir süreyi psikiyatriste anlatmaya karar verir. Bu seanslar onun hayatındaki kopuk parçaları bir araya getirirken olayı araştıran bir dedektifle bulduğu bir ipucu eksik bir puzzle parçası gibi yerine oturduğunda, korkunç bir sürpriz de onu bekliyor olacaktır. Herkes bir sır saklarken kime güvenebilirdi…

"Obsesif, Thomas Harris'in Kuzuların Sessizliği'nden sonra yazılmış en tüyler ürpertici roman."
-Alfred Hitchcock Mystery Magazine-

"Bu kitap öyle büyüleyici ki ilk ve son sayfa arasında tek bir nefes almış gibi hissedeceksiniz."
-Karin Slaughter-

"Gizemle örülü, şaşırtıcı ve büyüleyici."
-Publishers Weekly-Linwood BARCLAY /  PSİKOZ
 An itibariyle ben şok !!! Yazar başka bir yayınevinden çıkan Vedaya Zaman Yok kitabının yazarıymış. Kitabı rahat 4 yıl önce falan okumuştum ve o gün bugündür polisiye/gerilim türünde tavsiye isteyen herkese öneririm. Şimdi sorarım size öyle bir kitabı yazan yazarın diğer kitaplarının da güzel olmama ihtimali sizce ne kadardır?

Bakın Tess ablamız ile King abimiz neler söylemiş.. "Kimse sizi Linwood Barclay kadar heyecanlandıramaz ve ürpertemez. Bana güvenin, bu kitabı kaçırmak istemezsiniz."
-Tess Gerritsen- "Güzel bir yolculuktan anladığım şey: Üç gün durmaksızın yağan bir yağmur, atıştırmalıklarla dolu bir buzdolabı ve bir Linwood Barclay romanı." - Stephen King 

 Kitap hakkında: Thomas Kilbride, haritalar konusunda saplantılı bir şizofrendir ve kendisine devlet başkanı tarafından ülkedeki tüm sokakları ezberleme görevi verildiğini sanmaktadır. Evden dışarı çıkmıyor, bilgisayardaki bir program sayesinde her yeri adım adım dolaşıyordur. Ve bir gün gözleri New York'taki bir binanın penceresinde yaşanan garip ve korkunç bir olaya takılır. Bir kadının öldürülmesi gibi bir olaya...
Thomas'ın kardeşi Ray babalarının ölümünden sonra onun bakımını üstlenmiş, adeta dış dünyayla tek bağlantısı olmuştur. Yapılacak işlerini halletmekte ve zaman zaman da paranoyakça teorilerini dinlemektedir. Ağabeyinin sanrılarının kontrol edilemez bir noktaya ulaştığını bilmesine rağmen bu kez Thomas o kadar çok ısrar eder ki onun gördüğünü sandığı şeyi araştırmaya başlamasıyla Ray düşle gerçeğin ölüm sarmaşığı gibi birbirine dolandığı tehlikeli bir yola girer. John Katzenbach / Tabu / Psiko - Analist / Profesör / Şizofren / Kızıl 1-2-3Yazar ve kitapları konusunda nötr kalan bir ben var. En azından bir kitabını okumadan iyi ya da kötü asla yorumda bulunmak istemem. Yazarlar ve kitapları ile ilgili yorumları, puanlamaları ve incelemeleri mutlaka takip ederim ama son kararı her zaman kendim veririm. Şimdi bu yazar ve kitapları konusunda o kadar uç noktalar var ki. Kimi çok ama çok sevmiş, kimisi hiç ama hiç sevmemiş. 😆

 Serinin ilk kitabını okuyacağım sanırım. Bu böyle kafamda milyon tane soru işaretiyle kalamaz 😒
Kitaplar hakkında kim neler demiş, bknz burada...

 TABU "Okuyucunun zihninde öyle bir dünya yaratıyor ki hem yaşıyormuşçasına gerçek hem de hayal edilemeyecek kadar korkunç."
-USA Today-


PSİKO - ANALİST " HEM BİR GERİLİM ROMANI, HEM BİR VAROLUŞSAL TEZ, HEM DE FREUDYEN BİR CEHENNEM SEYİR RAPORU... Kusursuz bir zamanlama ile gerilimi asla elden bırakmıyor. Katzenbach öyle kıvrak bir anlatıma sahip ki kitabın atmosferi içinize işleyecek."
Washington Post 


PROFESÖR "Katzenbach'ın kurgu yeteneğine sahip çok az yazar var."
People 


ŞİZOFREN "Katzenbach zirveye yaraşır bir eser yaratmış. Nefesinizi sıkı tutun, kitap sizi hayatın içindeymiş gibi hissedeceğiniz çok farklı bir yolculuğa çıkarıyor."
The Denver Post 


KIZIL 1- 2 - 3  (bu kısım müthiş) Siz üç kişisiniz. Ve ben size
Kızıl 1
Kızıl 2
Kızıl 3 demeye karar verdim.

Ve o çocuk masalındaki küçük kız gibi, sizler de ölmek üzere seçildiniz.


 Tami HOAG / KORİDOR YAYINLARINDAN ÇIKAN TÜM KİTAPLARI 

 Koridor Yayınlarının Tami diye bir yazarı var ki inanın tanısanız çok seversiniz. 😋

Yazarın ülkemizde yayınlanmış epeyce kitabı var. X yayınevinden de çıkan kitapları da var ama malum o yayınevini hiç ama sevmediğimden, haliyle oradaki kitaplarını da  okumuyorum.

Ama inanın hiç mühim değil zira, sevgili Koridor yayınları yazara ve kitaplarına hasret bırakmıyor bizi. Misal daha yakın tarihte Soğuk Kalp kitabı çıktı ki okumak için deli gibi sabırsızlanıyorum..  Sır kitabını epeyce bir zaman önce okumuştum ve çok beğenmiştim. 9. Kız ve Soğuk Kalp okunduğunda yorumum sizlerle olacak.

Bknz; Soğuk Kalp için ne demişler; Ürkütücü, cezbedici, trajik ve kışkırtıcı.”
-USA Today-

“Hoag’ın kalemi dövüş sanatları kadar hızlı ve keskin, mizahı oldukça gerilimli ve bir seri katilin psikolojisine dair sezgileri kurnazca ve düşündürücü.”
-Booklist-

“Birinci sınıf bir psikolojik gerilim.”
-Kirkus Reviews-

Mark Allen SMITH / Ne Düşündüğünü Biliyorum / Neden Korktuğunu Biliyorum 

Bir sandalye, bir jilet ve bir göz bağı...
Ne kadar profesyonel olursan ol, ne düşündüğünü biliyorum
  
An itibariyle keşfettiğim iki kitap.. Kitap isimlerini okurken bile sanki böyle bi gerilmeler bir tırsma durumları falan oluştu bende..

Düşünseniz biri ya da birileri, neden korktuğunu ya da ne düşündüğünü biliyorum diye karşınıza çıkıyor.😯

Sizi alacağım ! 

Ne Düşündüğünü Biliyorum da kim ne demiş; "Yıllardır okuduğum en iyi, en sürükleyici kitap. Geiger, işinde ustalığını konuşturuyor.
Mark Allen Smith de öyle."

Nelson DeMille

Neden Korktuğunu Biliyorum; Sandalyede oturma sırası sende.. Ne kadar profesyonel olursan ol..
 
  
Julia HEABERLİN / ÖLÜM ÇİÇEKLERİ 

 Ve işte son olarak Yayınevinin bize en son armağanı ÖLÜM ÇİÇEKLERİ... 

Arka kapak yazısı müthiş. Sanırım gerilim açlığımı ilk bu kitapla gidereceğim.. 

Şu arka kapak yazısına bir okur musunuz.. Sizce de müthiş değil mi?

Her bölüm bir bulmacanın parçası gibi ilerleyen, okuyucunun çözüme adım adım yaklaştığı bir gerilim romanı.

On yedi yaşındaki Tessa, medyanın ona yakıştırdığı isimle “Güneş Şapkası Çiçeği”, azılı bir seri katilin elinden kurtulan tek kişidir. Polise verdiği ifadeyle katilin parmaklıklar ardına gönderilmesine yardımcı olmuştur – en azından o öyle düşünüyordur. Cesetlerle geçirdiği ve hafızasının silindiği travmatik otuz iki saatin ardından terapiye başlar.

Şimdi, yirmi yıl sonra, yatak odası penceresinin önündeki toprağa ekilmiş olan güneş şapkası çiçekleri, hapishanede olması gereken katilden gelen bir mesaj gibi durmaktadır.

Tessa, hapisteki kişinin gerçek katil olmayabileceği gerçeğini itiraf etmeye artık hazırdır. Hafızasındaki boşluklardan gerçek katilin izini süren Tessa’nın bu cinayet bilmecesini çözmekten başka şansı yoktur.

“Psikolojik gerilimin derinliklerine dalmak isteyen okurlar için başarılı bir tercih ve sürükleyici bir karakter incelemesi.” –
-Booklist-


 
Polisiye/Gerilim kitaplarını inceleme de ilk durağımız Koridor Yayınları oldu. Elbette ki yayınevine ait tüm kitapları bunlar değil..  Daha bir çok polisiye/gerilim ve farklı türlerde kitapları mevcut ama bunlar yukarıda da belirttiğim gibi, okuduğum, okuyacağım ve merak ettiklerim di.. 

Daha fazlası Koridor Yayınları kitapları için
ve 
bir de 

TIK TIK

Farklı yayınevlerinin Polisiye/Gerilim kitap incelemerinde görüşme üzere.
 

4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. evet kesinlikle, okuduklarım harika idi.. okumadıklarım ise harika gözüküyor..

   Sil
 2. Bu tanıtım çok iyi olmuş :) Baya merak uyandırdı bende :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beğenmene çok sevindim.. çok teşekkürler..

   Sil

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI